تغییر نام

1400/1/25 06:12

 

سلام اسم بنده زینب هست قصد دارن به نام دیگری تغییر دهم، آیا این امکان وجود دارد؟ متشکرم

293 نفر بازدید 2 پاسخ


  • دکتر حسام رحیمی (کاربر عادی)

    1402/6/21 14:12

    32 مقاله - 35 پاسخ

  • ه عنوان ابتدایی ترین و اولین وظایف پدر و مادر می توان از وظیفه انتخاب نام مناسب و با مسمی نام برد.به هر دلیلی که فرد پس از رشد و رسیدن به سن قانونی از نام خود راضی نباشد به شرط قانع نمودن قاضی می تواند آن را تغییر دهد.البته باید توجه داشت که در سیستم حقوقی فعلی به دلیل غلبه تعصبات مذهبی امکان تغییر نام های مذهبی خاص و مقدس وجود ندارد.برای تغییر اسم و نام کوچک یا باید مطابق ماده 20 قانون ثبت احوال به آن اداره مراجعه نمود و یا در صورت عدم حصول نتیجه از آن روش یا عدم پذیرش درخواست از سوی آن اداره می توان با طرح دعوای حقوقی در دادگاه اجبار اداره ثبت احوال به تغییر مورد نظر را درخواست کرد.در ادامه با اشاره به مقررات حاکم بر مساله تغییر نام به شرایط و مدارک لازم برای درخواست تغییر اسم و نام کوچک در شناسنامه اشاره می شود. شورای عالی ثبت احوال این اجازه را به اداره ثبت احوال داده است که دستورالعمل تغییر نام در شناسنامه را تدوین کرده و پس از اعمال تغییرات در نام یا نام خانوادگی، اسامی جدید را در شناسنامه فرد ثبت کند. برای انجام این تغییرات لازم است که متقاضی با آماده کردن مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه و کارت ملی و فیش واریز هزینه تغییر نام درخواستی که برای تغییر اسم یا نام خانوادگی خودش دارد را به اداره ثبت احوال ارائه دهد. اگر این درخواست با قوانین در نظر گرفته شده برای تغییر نام در ثبت احوال مغایرت نداشته باشد، تغییر اسم انجام می‌شود و شناسنامه فرد اصلاح خواهد شد. در غیر این صورت درخواست تغییر اسم رد می‌شود و متقاضی لازم است که با وکیل تغییر نام جهت برطرف کردن مشکل مشورت کنند.

ارسال دیدگاه :
{{ error[0] }}
ابتدا ثبت نام کنید